ETYKIETA

ETYKIETA DOJANG

Podczas treningu taekwondo wszyscy trenujący muszą zachowywać się zgodnie z określoną etykietą dojang.

Dojang , sala treningowa gdzie doskonalimy sztukę walki taekwondo oraz budujemy harmonię ducha i ciała.

Na głównej ścianie umieszczona jest flaga federacji taekwondo.

Na sali ćwiczymy w białym ubiorze zwanym dobokiem, który musi być zawsze czysty i schludny oraz  boso lub w specjalnym obuwiu do taekwondo.

Biały kolor doboku oznacza czystość moralną i początkującego adepta w odniesieniu do Zen

Każdy trenujący nosi odpowiedni kolor pasa uzyskany na drodze egzaminu zawiązany w odpowiedni sposób tak by końce pasa były równe, a węzeł znajdował się na środku. Kolorowe pasy oznaczają stopień uczniowski od najniższego 10 kup do najwyższego 1 kup, pasy czarne stopień mistrzowski od najniższego 1 dan do najwyższego 10 dan.

Należy zachować szacunek wobec osób mający wyższy stopień.

Należy wykonywać polecenia mistrza oraz zachowywać się cicho i spokojnie.

Wchodząc i wychodząc z dojang stajemy w jej progu i kłaniamy się w pozycji charyot sogi. Ukłonem oddajemy szacunek trenerowi i wszystkim którzy się tam znajdują oraz fladze federacji taekwondo.

Podczas zajęć gdy zaczynamy ćwiczyć parami kłaniamy się partnerowi.

Ceremonia rozpoczęcia i zakończenia treningu:

Zbiórka: Mistrz Nauczyciel na czele grupy stojącej w kilku szeregach wszyscy zwróceni w kierunku flagi. Uczeń najwyższy stopniem stoi pierwszy z prawej strony i wydaje komendy: „Charyot, Kyongle” – ukłon fladze, następnie mistrz obraca się i staje przodem do grupy, a prowadzący ceremonię  wydaje komendę: „ Charyot, Sabom nim ke kyongle” – wszyscy uczniowie  kłaniają się nauczycielowi.

Na zakończeniem treningu można także wykonać medytację. Wszyscy siadają w pozycji medytacyjnej i na komendę:” Cham son” zamykamy oczy i medytujemy.

Ćwiczenia wykonujemy w rytm liczenia w języku koreańskim.